szerokość geograficzna Przeliczanie

Śmierć

Hmm... A czy 1 kwietnia 1000 r.p.n.e. była inna pora roku niż 1 kwietnia 2006?
Druga rzecz - Pory roku w jakiej szerokości geograficznej? ;)

trzy - prosty warunek sprawdzający przedział... albo, jak wolisz - przeliczanie dnia i miesiąca na dzień roku. Drugim problemem jest rok przestępny, a ten występuje co 4 lata, gdy dwie ostatnie cyfry podzielne przez 4, pod warunkiem, że nie są to 00, gdyż wtedy rok jest przestępnym, gdy dwie pierwsze cyfry podzielne przez 4 (zgadza się?)Potrzebujesz paru wzorów z trygonometrii sferycznej.
Jeżeli w ograniczonym obszarze to możesz przyjąć upraszczające założenie że długość i szerokość geograficzna to współrzędne x i y na płaszczyźnie. Musisz tylko obliczyć długość jednej minuty kątowej oddzielnie dla długości i szerokości w centrum interesującego obszaru.
Kryterium stosowalności przybliżenia to różnice w rozmiarze minuty kątowej na przeciwległych krańcach obszaru.
[tak dokładnie to szerokość powinna być zawsze stała, a tylko długość zmienia przelicznik zależnie od szerokości]jesli wiesz co chcesz w życu robić, co sprawia Ci frajdę i to prawdopodobnie mozesz to robic pod wiekszoscia szerokosci geograficznych. Tyle, że poza Polską poprzeczka jest podwyższona, bariera językowa, i łamamie stereotypów . Ale chyba też satysfakcja jest większa, bo więcej się płaci za sukces na Zachodzie. Polacy na Zachodzie nie tylko siedzą na zmywaku! Oni studiują, uczą się, zdobywają nowe doświadczenia, a to jest cenne i myślę, że zwróci się nam jako społeczeństwu.
To wszystko brzmi patetycznie, ale jeżeli wiesz ile jesteś wart i potrafisz dać sobie radę tutaj, to zagranicą też dasz radę. I na zmywaku się nie zakończy.
A symbole materialne to sprawa trzeciorzędna, przelicznik ciuch/godz.pracy to troche kiepsko, jesli nie lubi sie pracy. No bo czy fajnie jest miec pracę, która tylko zarabia na "rent".
Koniec mądrzenia się.
I jeszcze jedno. Moim zdaniem wakacyjne wyjazdy studentow to świetna sprawa, byle nie zatracić tam siebie. No i trzeba jechać z jakims założeniem. Chyba już bredzę, kończę" />Witam
Phantom - rozpisałeś się na temat wyważenia teleskopu, a ja wiem, że to podstawa. Nie chodzi mi o rzeczy oczywiste, ale o bardziej prozaiczne, takie jak np. jak ma być usytuowana luneta z przeciwwagą, żeby można było kręcić lunetą w osi deklinacji. Mnie się wydaje, że montaż należy ustawić w następujący sposób: najpierw trzeba wypoziomować podstawę głowicy, potem oś biegunową wycelować w Gwiazdę Polarną ( kąt pochylenia jest zależny od szerokości geograficznej; dla nas to mniej więcej 51 stopni), następnie oś deklinacji ustawić poziomo względem ziemi, aby można było obracać ją w pionie po osi deklinacji. Nie ma problemu z "wyzerowaniem" podziałki deklinacji, bo jeżeli Gwiazda Polarna ma deklinację 90stopni to lunetę podnosimy na Gwiazdę i ustawiamy podziałkę na 90 stopni. Problem jest z rektascencją. Przecież nie będę czekał na przesilenie wiosenne (punkt Barana), żeby wyzerować podziałkę rektascencji. Czy mam ustawić podziałkę zgodnie z miejscowym czasem, czy jest jakiś przelicznik w zależności od pory roku i czasu obserwacji?. Następnie należy sprawdzić czy to wszystko pasuje ustawiając rektascencję i deklinację jakieś gwiazdy (odczytując to np z mapy gwiazd) i zobaczyć, czy pojawi się najpierw w "szukaczu" (bo ma wieksze pole obserwacji) a potem w okularze przy najmniejszym powiększeniu. Jeśli są jakieś odchyłki to można wtedy zastosować korektę metodą dryftu (co jest prawie pewne).
Pozdrawiam" />Czy ktoś z Was zna sposób przeliczania wartości dziesiętnych na kątowe i na odwrót? Sądzę że jest jakiś prosty sposob, pan doktor nauk geograsficznych zaczoł mi opowiadać o wspólczynniku i wzorze ale jakoś nic mi nie powiedział konkretnego poza paplaniną podobnie było z doktorem astrologi (otaczają nas patracze a nie fachowcy??)
To nie moj wymysł tylko profesora na uczelni:) i tez mi sei wydawało to bez sensu ale.. :) zrobiłam mapke własnie dzięki Twoim przelicznikom za ktore jeszcze raz dziekuje ale profesor zazyczył sobie odwzorowanie wiec co ja moge:)
PS przy tym przeliczaniu przy wysokości bierze się cosinus kąta fi tylko pytanie kąt fi to średnia szerokości czy też suma danej szerokości i średniej z szeokości dzielona na 2. Spotkałam sie z dwoma wersjami i nie wiem ktora prawidłowa:)

A więc nie chodzi tu o praktyczne narysowanie planu na własny użytek, tylko o zadanie z uczelni. Myślę, że powinnaś popytać kogoś z Twojej grupy, jak to dokładnie powinno wyglądać. W tej sytuacji wzory z wikipedii i moje rady są średnio przydatne. Zresztą, to wszystko były szacunkowe dane, a profesor może będzie żądał dokładnych wartości. I tu zaczynają się schody, bo na przykład długość 1 stopnia południka ziemskiego ma inną wartość na różnych szerokościach geograficznych. A więc dochodzą dodatkowe poprawki itd.
Nie wiem dlaczego piszesz o przeliczaniu wysokości? Ja podawałem przeliczniki na długość i szerokość geograficzną i te przeliczniki z cosinusem szerokości są dla długości geograficznej, a nie dla wysokości. I znowu ten sam problem. Na użytek własny nie ma wielkiego błędu czy będzie to wartość średnia szerokości czy trochę inna, ale niewiele się różniąca. Różnice z całą pewnością będą poniżej błędu pomiaru. Ale pewnie profesor chce, żeby było jak trzeba.
Moja rada jest taka - zorientuj się na uczelni, jak to zadanie powinno zostać wykonane. Popytaj kolegów, sprawdź w skrypcie, poprzeglądaj notatki z wykładów. I na pewno będzie prościej i bardziej "po linii" profesora, niż jak będziesz chciała samodzielnie wymyślać metodę.
Zresztą z odwzorowaniem Merkatora też nie jest taka prosta sprawa, jak ze wzorów w wikipedii wynika. Musi być wybrany konkretny południk środkowy takiej mapy, miejsce styczności mapy albo przecięcia z powierzchnią Ziemi itd. Rzadko odwzorowania Merkatora dla średnich szerokości geograficznych są proste, częściej skośne i to sieczne, a nie styczne. Problemów mnóstwo i najprościej znaleźć odpowiedź na wykładach i postąpić według oczekiwanego przez profesora schematu.
Ten post był edytowany przez Lampka dnia: 22 April 2006 - 18:25

Copyright (c) 2009 Śmierć | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.