Szczupak okres ochronny

Śmierć


Prawda , że tym tematem się nikt na poważnie nie zajmie ze względu , że Ci co mieli by chronić w większości to kłusownicy a woda od agregatów aż sie gotuje . Prawo pozwala na rabunkowa gospodarkę z polskich jezior. POzdrawiam

Czysta zbrodnia, ryba która się "trze" jest konsumpcyjnie nisko wartościowa - jest "sucha". Jak walczyć z kłusownictwem ? / rozwinąć na sklepy, bazary i restauracje - tu walić drakońskie kary. Tak, jak robi to policja celna w walce z przemytem, na targowiskach. Tym czasem na bazarach można kupić 20 cm sandacze, szczupaki czy trocie zaraz po "przejściu" rozwojowym. Nikogo to nie dziwi, nie interesuje. Który policjant wie jakie są wymiary ochronne ryb szlachetnych ? - chyba tylko taki, który sam jest wędkarzem. A nawet jak wie, to czy robi cokolwiek ? Ilu handlarzy ukarano w Polsce za rozprowadzanie zakazanego towaru rybnego ? Otóż ani jednego a handelek kwitnie. Jak pozyskiwane są ryby świeże w okresie ochronnym?, wiadomo, że są na bazarach. Skoro jest łatwy zbyt to są i kłusownicy. Niszczyć paserów.Faraon jeżeli wybierasz się w opolskie to pamiętaj:

Dodatkowo w stosunku do RAPR PZW na wodach Okręgu PZW
Opole obowiązuje:
1. Okres ochronny dla sandacza od 1 stycznia do 31 maja.
2. Okres ochronny dla szczupaka od 1 stycznia do 31
maja na zbiornikach zaporowych: Nysa, Otmuchów, Turawa, Brzózki i Michalice. Na
pozostałych wodach od 1 stycznia do 30 kwietnia.
3. Wymiar ochronny dla sandacza i szczupaka do 50 cm .
4. Limit dzienny dla szczupaka i sandacza do 2 sztuk (łącznie) na zbiornikach
zaporowych Nysa i Otmuchów. Pozostałe wody 3 szt. dziennie.
5. Wymiar ochronny okonia 18 cm.
Pozdrawiam" />BTW, u nas taki lód jest zwykle po nowym roku... I pokrywa sie z okresem ochronnym szczupaka od 01.01. - 01.05 kiedy mają czas na tarło. Po dla mnie 2 to zwyczajne kłusownictwo np ja mam do tego taki sam stosunek jak do tłuczenia prądem.
EDIT: Nie zależnie od tego czy okres ochronny jest czy go nie ma.gość napisał(a) :
> no w tym czasie szczupaka tylko chcą straż rybacka i straż miejska bo
> nieźle kosi kasę na karach
> Okres ochronny szczupak
> 1 stycznia - 30 kwietnia (w rzekach; w zbiornikach zaporowych)
> 1 marca - 30 kwietnia (w pozostałych wodach)
W TYM CZASIE WYSTARCZY POSIADAC POZWOLENIE NA POŁOWY DO CELÓW WYLĘGARNICZYCH I MOŻNA SPRZEDAWAĆ RYBY POTARŁOWEU nas natiomast na stawach-żwirowiskach zaczyna juz nikogo nie dziwić sandacze na makaron lub kukurydzę. I to nie male, bo parokilogramowe

A co do zabawnych sytuacj na zawodach. Pewna juniorka, u nas w kole, za zawodach na wiosnę, na białe robaczki przyciela kilka wymiarowych szczupaków !!! Co zabawniejsze, 1 przeciął żyłkę, a dwa wyciągnęła Oczywiście szczupaki nie mogły liczyć się do wagi bo był jeszcze okres ochronny. Siedziałem na stanowisku obok tej młodej damy, więc sytuacjia nie wyssana z palca

pozdrawiam
d/ łowić ryb w odległości mniejszej niż 50 m od: jazów, śluz, tam, zapór, przepławek oraz innych urządzeń służących do piętrzenia wody.
l/ wędkować z mostów,


ja mam pytanie co do powyższych podpunktów: czy dotyczą one również wędkowania pod mostem?? bo sie ostatnio dowiedziałem że podobno tak


Tak jak napisał Maniek, możesz łowić pod mostem byle byś tylko nie wchodził na filary ani ich podstawy.

Robert wszystko się zgadza, ja sam mam swój prywatny regulamin, np. jeżeli mam wziąć szczupaczka to tylko w zakresie 60 - 80 i 1 na miesiąc, okoń 28 - 35 i też tylko od czasu do czasu wezmę jak żonka ma na niego ochotę (a jak ma za często to może sobie kupić w rybnym) , pstrąg źródlany i potokowy oraz lipień mają cały czas u mnie okres ochronny, sum 90 - 100 (ostatni taki trafił mi się w 2007 roku). Ten rok zakończyłem na wziętych chyba 5 sztukach drapieżnych (1 szczupak i 4 okonie) oraz 6 sztukach białorybu (2 liny, 1 klonek i 3 leszcze).

Nowy sezon zaczynam już 1 stycznia na Drwęcy polując na trocie i prawdopodobnie 1 wezmę albo i nie wezmę, wszystko będzie zależało od tego jak będzie z braniami i ile będzie rybek, na 100% nie wezmę pierwszej którą uda mi się przechytrzyć. Jutro przed wyjściem do pracy zaczynam ładowanie akumulatorków od cyfraczka i po powrocie zdam relację na forum z wypadu.Lopez 90% zarybień jest karpiem dlatego iż jest on bardzo łatwo dostępny i bardzo pożądany jako zdobycz wędkarska. Oczywiście również prosty do pozyskania jest karaś, już trudniejszy amur, tęczak, jeszcze rzadziej masowo hodowany sandacz, szczupak, lin, a inne gatunki to już sporadycznie, a przynajmniej ja z hodowlą innych się nie spotkałem.
Co do Twojego pomysłu na zarybianie w okresie tarła gdzie ograniczamy się już tylko do szczupaka i sandacza z ryb które wymieniłem sprawa jest jasna ponieważ mają one okresy ochronne - co nie zmienia faktu że pomysł jest odpowiedni i bardzo pokrewny przynajmniej w moim odczuciu do zamysłu Rybstera - zarybiać owszem ale nakazywać okresy ochronne i wydzielać przy tym strefy zbiornika - myślę że połączenie tych dwóch opcji mogło by przynieść jakiś skutek.
Podzielam również pogląd iż zarybiać należy jednego roku jednym a drugiego innym gatunkiem co dało by możliwość większego manipulowania zakazem połowu (rekompensata roku następnego którego wolno by łowić cały sezon poprzedniego roku zarybiany gatunek) - myśl ciekawa mi się wydaje i chyba możliwa do realizacji.
Podam przykład moich na ten temat rozważań - np. we wrześniu zarybić akwen karpiem w ilości powiedzmy 1 tony i ustanowić zakaz zabierania karpia do maja czy nawet czerwca roku następnego - łowić wolno by było gdyż powiedzmy że połów karpia jest dość podobny do np. karasia czy leszcza - zwłaszcza korzystając z tzw. gruntówek. Następnie po tym okresie znieść zakaz i utrzymać go przez 1,5roku do następnego września, a w między czasie zarybić innym na takich samych zasadach.
Ciekawy jestem co myślicie na taką moją wizjęEmilioni dobrze prubowałeś tylko widocznie żle dobierasz daty lub sprzęt weż haki 12 przypony 10 lb. zakładaj po jednym kawałku przynęty a napewno coś złowisz tylko pamiętaj kiedy np. łowi się szczupaki chyba po okresie ochronnym Nie podam Ci konkretnych przynet bo widzę że dobrze kombinujesz dodam tylko że lepsze są te lekkie czyli nie polecam DB.JPP Roach czy inne podobnej masy. I na przyszłość lepiej w takim temacie pisz w dziale tipsy żeby czasami nikt nie miał pretensji." />
">Człowieku co ty za pierdoły wypisujesz?Jestem 4 lata strażnikiem ale takie pierdoły pierwsze słysze

Bez urazy, ale w takim razie dla mnie nie jesteś strażnikiem...Co to za strażnik który zezwala na kłusowanie? Jeszcze napisz, że sam łapiesz sumy i inne ryby w okresie ochronnym...Naprawdę masz się czym chwalić, że będąc strażnikiem i widząc kogoś poławiającego ryby będące w okresie ochronnym nie reagujesz na to...

Człowieku naucz się czytać!Czy ja gdzieś pisze że zezwalam na kłusownictwo?Zezwala na to ustawa o rybactwie śródlądowym i regulamin pzw który tylko zabrania łowienia(co jest jednoznaczne z zabijaniem)suma,a nie stosowania przynęt na niego.Prawo nie zabrania łowienia w maju na 40 cm.leszcza,sumową pałę i 100 funtowa plecionkę bo możesz powiedzieć że siedzisz na szczupaka i straż może Ci naskakać!!!Chyba że przepisy nazwijmy to wewnętrzne mówią inaczej.U mnie w okręgu katowickim na zaporówkach zrównano okres ochronny szczupaka i sandacza do 1 czerwca,oraz wprowadzono do 1 czerwca zakaz stosowania żywych,martwych rybek oraz ich części po to by nie dochodziło do takich sytuacji że facet łowi na filet z gruntu sandacze a twierdzi że siedzi na szczupaka.

Inna sprawa że okresy ochronne i wymiary nijak się nie mają do dzisiejszych czasów.Okresy ochronne powinny być co roku ruchome,bo to od pogody zależy kiedy ryby mają tarło,a po to jest wprowadzony okres ochronny.Wymiary ochronne są za niskie,co gorsze brak górnej granicy wymiaru ochronnego(tzw.wymiar widełkowy),a limity to już totalne mięsiarstwo.Tak wygląda gospodarka wędkarska przez pzw." />Rzeczywiście odbiegliśmy troszkę od tematu. Opisany przez Ciebie przykład o połowie szczupaka w maju na leszcze 40 cm da się jeszcze przyjąć, w coś takiego można uwierzyć. No ale taki sam połów w okresie ochronnym zarówno dla szczupaka jak i suma i wszystkich innych drapieżników traktował bym już jako kłusownictwo- zakaz to zakaz, nie przestrzegasz- płacisz. Koniec." />Wróce jeszcze do tematu regulaminu, wymiarów i okresów ochronnych z innego tematu.
To tak ku pokrzepieniu serc, że jednak "beton" w pzw może byc reformowalny, a wędkarze
wspólnymi siłami moga wiele osiągnąć...


Uchwała nr 13/09/2009
Zarządu Okręgu PZW w Katowicach
z dnia 24.09.2009 r.

w sprawie: zmian w połowie ryb na zbiorniku
nr 013 Paprocany i nr 713 Dzierżno Duże


na podstawie § 46 pkt. 10 i 15 Statutu PZW z dnia 19.10.2007 r.
Zarząd Okręgu PZW w Katowicach
uchwala:


§1
Wprowadza się następujące zmiany w połowie ryb na zbiorniku nr 013 Paprocany
- zakaz połowu na żywe i martwe ryby oraz ich części w okresie od 1 stycznia
do 30 kwietnia,
- wprowadza się wymiar ochronny okonia do 20cm
- ustanawia się wymiar ochronny dla sandacza do 50 oraz powyżej 85 cm,
- ustanawia się wymiar ochronny dla szczupaka do 50 oraz powyżej 90 cm,
- ustanawia się wymiar ochronny dla suma do 70 cm oraz od 150 do 190 cm,

§2

Wprowadza się na zbiorniku nr 713 Dzierżno Duże wymiar ochronny dla karpia do 30 cm oraz powyżej 60 cm.

§3


Wykonanie uchwały powierza się dyrektorowi biura ZO.


§4

Uchwała wchodzi w życie z dniem 01.01.2010 r.

Copyright (c) 2009 Śmierć | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.